Kolińskiego - Centrum Medyczno Rehabilitacyjne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Nasz zespół

Ortopeda

Czym się zajmuje ortopeda?

Ortopeda to lekarz specjalizujący się w układzie mięśniowo-szkieletowym:

które są tak istotne dla ruchu i życia codziennego. Specjalista ten zna ponad 200 kości obecnych w ludzkim ciele oraz analizuje ich prawidłowe działanie.

Kim jest ortopeda? To specjalista, który ma kwalifikacje do oceny, diagnozy i leczenia dolegliwości ortopedycznych, za pomocą nieinwazyjnych metod leczenia. Czasami przywraca sprawność używając zaawansowanych technik niechirurgicznych, od zabiegów minimalnie inwazyjnych, po leczenie wspomagane komputerowo, po pobieranie i wzrost własnych komórek w celu naprawy chrząstki.

Z czym do ortopedy?

Istnieje kilka charakterystycznych wskaźników wskazujących na to, że nadszedł czas na konsultację właśnie z tym lekarzem. Są to m.in.:

W zależności od tego, co robisz, możesz podnosić ciężkie przedmioty, wykonywać powtarzalne ruchy, skręcać, obracać i poruszać się przez cały dzień. Mięśnie, stawy i nerwy w ciele mogą ulec uszkodzeniu, ale ważne jest, aby o nie zadbać, zanim problemy staną się poważne.

Kiedy do ortopedy?

Należy wziąć pod uwagę poniższe znaki ostrzegawcze, aby umówić się na wizytę u tego specjalisty:

1. Ból karku - jeśli nasila się w nocy i podczas ruchu, powinien zostać zbadany przez lekarza ortopedę. Objawy te są często połączone z tkliwością wokół stawu i mogą być oznaką zapalenia ścięgien. Ten stan, który występuje z powodu przeciążenia lub urazu, może powodować te same objawy w łokciu, pięcie i nadgarstku. Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi ciała. Jeśli zostaną zranione, przepracowane lub stracą elastyczność podczas starzenia, mogą spowodować puchnięcie ścięgna i stan zapalny.

2. Kłopoty z wchodzeniem po schodach - z biegiem czasu stawy w kolanach i biodrach w naturalny sposób zaczynają się pogarszać, ale czasami stają się zbyt bolesne, aby funkcjonować. Jeśli masz problemy z chodzeniem, wchodzeniem po schodach lub wstawaniem z krzeseł, być może nadszedł czas, aby rozważyć operację wymiany stawów. Przewlekły ból trwający dłużej niż sześć miesięcy i wpływający na Twoje codzienne życie jest oznaką uszkodzenia stawów. Przyczyny wymiany stawów obejmują przeszłe kontuzje i lata ciągłego użytkowania.

3. Mrowienie lub drętwienie rąk - jeśli czujesz, że często upuszczasz przedmioty lub masz mrowienie w kciuku, palcu wskazującym lub środkowym, możliwe, że masz zespół cieśni nadgarstka. Nerw biegnący od przedramienia do nadgarstka przechodzi przez „tunel” w nadgarstku i daje czucie kciukowi i wszystkim palcom z wyjątkiem małego palca. Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany kilkoma czynnikami, w tym wcześniejszym złamaniem nadgarstka lub pracą z narzędziami lub maszynami, które wibrują lub wymagają powtarzalnego zginania nadgarstka.

4. Ból spowodowany powtarzającymi się ruchami - zawody wymagające wykonywania powtarzalnych ruchów często powodują urazy mięśni, ścięgien i nerwów. Maszyny, które wytwarzają wibracje, stale niewygodne pozycje i silny wysiłek, również mogą powodować obrażenia spowodowane stresem. Ten stan może powodować ból i nieprzyjemne odczucia w ciele, szczególnie w górnej części ciała.

5. Bolesne stawy - uporczywy lub przewlekły ból stawów jest oznaką, że coś jest nie tak. Termin „przewlekły” oznacza, że ból trwa od trzech do sześciu miesięcy lub nigdy nie ustępuje. Ból ten może być związany ze stanem zapalnym lub obrzękiem wokół stawów, ale może również oznaczać, że kości stawów ocierają się o siebie. Wszystkie te objawy mogą być oznaką zapalenia stawów. Zapalenie stawów występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko rozwoju zapalenia stawów wzrasta wraz z wiekiem. Jednak osoby w wieku 20 lat mogą rozwinąć zapalenie stawów w zależności od czynników ryzyka. Nadwaga, przebyte kontuzje stawów i powtarzające się zginanie poszczególnych stawów z powodu wykonywanej pracy lub codziennych czynności mogą również zwiększać ryzyko zapalenia stawów.

6. Skręcone kostki - chodzenie po nierównym podłożu lub nadepnięcie na przedmiot może często powodować skręcanie kostki. Ból po zewnętrznej stronie kostki, obrzęk i zasinienie to typowe objawy skręcenia kostki. Skręcenia są częste u osób, które są w ruchu w ciągu dnia. Niektórzy mają skłonność do skręcania kostek z powodu swojej postawy lub sposobu, w jaki ich stopy są obrócone. Skręcenia kostki w przeszłości są również czynnikiem ryzyka ponownego zranienia kostki.

7. Opuchnięty nadgarstek - jeśli kiedykolwiek upadłeś i wylądowałeś na dłoni, istnieje prawdopodobieństwo, że nadgarstek spuchł. Najprawdopodobniej miałeś skręcony nadgarstek. Skręcenie to rozciągnięcie więzadeł, które łączą ze sobą kości. Pociągnięcie lub nawet zerwanie tych więzadeł powoduje ból i utratę ruchomości w nadgarstku.

8. Opuchnięte stawy - stawy, które są opuchnięte, tkliwe, ciepłe lub sztywne mogą być oznaką zapalenia kaletki. Ten stan może być spowodowany przeciążeniem lub nadwagą. Kaletka to worek wypełniony płynem, który chroni mięśnie, ścięgna i kości przed ocieraniem się o siebie. Zapalenie kaletki to obrzęk tych worków. Najczęściej występuje na ramionach, kolanach, łokciach, stopach i biodrach.

9. Kontuzje - uraz spowodowany wypadkiem, taki jak upadek lub poważna kolizja, wymaga czasu, aby goić, ale jeśli ból i obrzęk nie ustępują same, możesz mieć złamanie. Złamanie to pęknięcie kości. Najczęściej dotykają ramion, bioder, kręgosłupa i nóg. Dzieci łamią ręce częściej niż dorośli, ponieważ podczas upadku próbują się złapać. Osoby najbardziej narażone na złamania są w wieku poniżej 20 lat lub powyżej 65 lat. Objawy złamania obejmują obrzęk lub zasinienie w miejscu urazu kości, ból nasilający się podczas ruchu lub ucisku oraz utrata funkcji uszkodzonej części ciała.

10. Słabe, sztywne mięśnie - jeśli doznałeś urazu i teraz doświadczasz obrzęku, bólu i niebieskawego przebarwienia wokół urazu, możliwe, że masz kontuzję mięśnia. Te urazy mają miejsce, gdy mięsień zostanie uderzony tępym przedmiotem lub twoje ciało zostanie uderzone w twardy przedmiot. Włókna mięśnia są zmiażdżone, ale skóra nie jest zerwana. Czasami krew może zbierać się pod skórą, tworząc guzek na ranie. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych problemów, umów się na spotkanie z ortopedą.

Co leczy ortopeda?

Lekarz ortopeda to specjalista, do którego warto udać się z takimi dolegliwościami, jak:

Ortopeda Łódź

Dlaczego warto wybrać ortopedę z Centrum Medycznego Kolińskiego? Ponieważ specjalista ten ma duże doświadczenie zawodowe, pracując głównie w warunkach klinicznych, szpitalnych.

Ponadto diagnozuje i leczy wszystkie choroby układu mięśniowo-szkieletowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet i dzieci. Cechuje się empatią i co ważne, w jasny sposób tłumaczy problemy zdrowotne pacjenta. Dodatkowo wspólnie z chorym opracowuje najlepszą terapię;

Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy