MediPsyche Centrum Medyczne
Umów się online na wizytę lub zadzwoń Umów wizytę +48 881 676 666

Nasz zespół

Kardiolog

Czym się zajmuje kardiolog?

Lekarz kardiolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego - serca i naczyń krwionośnych - w tym zaburzeń rytmu serca, choroby wieńcowej, zawału serca, wad serca i infekcji oraz zaburzeń pokrewnych.

Do tego specjalisty można również udać się, aby dowiedzieć się o czynnikach ryzyka chorób serca i o tym, jakie środki można podjąć dla lepszego zdrowia.

Kardiolog ocenia objawy i historię choroby oraz może zalecić testy w celu ustalenia dokładniejszej diagnozy. Następnie decyduje on, czy Twój stan może być leczony pod jego opieką za pomocą leków lub innych dostępnych metod leczenia.

Jeśli specjalista zdecyduje, że potrzebujesz operacji, skieruje Cię do kardiochirurga, który specjalizuje się w operacjach serca i naczyń krwionośnych. Pozostajesz pod opieką kardiologa nawet wtedy, gdy jesteś skierowany do innych specjalistów.

Co leczy kardiolog?

Do tego specjalisty można udać się z szerokim spektrum objawów. Przede wszystkim należy wskazać takie dolegliwości, jak:

Typowe stany kardiologiczne obejmują wrodzoną chorobę serca, chorobę wieńcową i choroby mięśnia sercowego.

Kiedy do kardiologa?

Do kardiologa można udać się z szeregiem dolegliwości. Jedną z nich jest arytmia serca, jednak jakie są jej przyczyny i jak się objawia?

Typowe przyczyny arytmii lub stanów, które mogą do niej prowadzić, obejmują:

Jak objawia się arytmia? Oznaki mogą obejmować:

U zdrowej osoby jest mało prawdopodobne, aby arytmia rozwinęła się bez jakiegoś zewnętrznego wyzwalacza, takiego jak porażenie prądem lub użycie narkotyków. Jednak w sercu, które jest chore lub zdeformowane, sygnały elektryczne serca mogą nie rozpoczynać się prawidłowo lub nie przemieszczać się przez serce, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych arytmii.

Kolejnym stanem, z którym należy udać się do kardiologa są objawy choroby serca spowodowane wadami serca. Wrodzone wady serca zwykle rozwijają się, gdy dziecko znajduje się w łonie matki. Wady te mogą rozwinąć się wraz z rozwojem serca, około miesiąca po poczęciu. Objawy poważnych wady serca zwykle pojawiają się wkrótce po urodzeniu.

Oznaki i objawy mogą obejmować:

Mniej poważne wrodzone wady serca często rozpoznaje się dopiero w późniejszym dzieciństwie lub w wieku dorosłym. Oznaki i objawy wrodzonych wad serca, które zwykle nie zagrażają bezpośrednio życiu, obejmują: łatwe odczuwanie duszności podczas ćwiczeń lub aktywności fizycznej, a także obrzęk dłoni, kostek lub stóp.

W dorosłym życiu również wiele rzeczy może uszkodzić zastawki serca, prowadząc do zwężenia , niedomykalność lub nieprawidłowego zamknięcia (wypadnięcie). W zależności od tego, która zastawka nie działa prawidłowo, oznaki i objawy zastawkowej choroby serca obejmują na ogół:

Kolejna choroba, która wymaga leczenia kardiologicznego jest choroba wieńcowa. Jakie są jej przyczyny? Nagromadzenie się blaszek tłuszczowych w tętnicach (miażdżyca) jest najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej. Niezdrowy styl życia, taki jak zła dieta, brak ruchu, nadwaga i palenie tytoniu, mogą prowadzić do miażdżycy.

Objawy choroby wieńcowej mogą być różne u mężczyzn i kobiet. Na przykład mężczyźni częściej odczuwają ból w klatce piersiowej. Kobiety częściej mają inne oznaki i objawy wraz z dyskomfortem w klatce piersiowej, takie jak duszność, nudności i skrajne zmęczenie.

Oznaki i objawy mogą obejmować:

Czasami choroba wieńcowa może zostać zdiagnozowana dopiero po zawale serca, udarze lub niewydolności serca. Ważne jest, aby obserwować objawy sercowo-naczyniowe i omówić wątpliwości z lekarzem.

Kolejnym stanem, który powinien zostać skonsultowany z kardiologiem są kardiomiopatie. Jakie są objawy choroby serca spowodowane chorobą mięśnia sercowego (kardiomiopatia)? We wczesnych stadiach może ona nie dawać żadnych objawów.

Gdy stan się pogarsza, objawy mogą obejmować:

Dobry kardiolog zajmuje się także diagnozowaniem infekcji serca. Zapalenie wsierdzia to infekcja, która atakuje wewnętrzną wyściółkę komór serca i zastawki serca (wsierdzie).

Oznaki i objawy infekcji serca mogą obejmować:

Stanem, który należy skonsultować z kardiologiem jest również choroba nadciśnieniowa. Warto z nim omówić wartości ciśnienia. Jeśli ciśnienie krwi jest wyjątkowo wysokie, mogą wystąpić pewne objawy, na które należy zwrócić uwagę, w tym:

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

Na czym polega wizyta u kardiologa? Podczas wizyty specjalista przeprowadzi wywiad, aby dowiedzieć się więcej o objawach i nawykach. Kardiolog może również wykonać serię testów, aby zidentyfikować określone schorzenia sercowo-naczyniowe.

Jakie badania może zlecić kardiolog? Badania dodatkowe mogą obejmować:

Kardiolog Łódź

Dlaczego warto wybrać kardiologa w Łodzi z MediPsyche Centrum Medyczne? Przede wszystkim warto wiedzieć, iż choroby serca są łatwiejsze do wyleczenia, gdy zostaną wykryte wcześnie.

Jeśli obawiasz się rozwoju chorób serca, porozmawiaj ze swoim lekarzem o krokach, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz rodzinną historię chorób serca.

Jeśli uważasz, że możesz mieć chorobę serca, na podstawie nowych oznak lub objawów, które masz, umów się na wizytę do kardiologa w MediPsyche Centrum Medyczne. Nasi specjaliści pracują zarówno w szpitalach, jak i w prywatnych gabinetach.

W celu postawienia diagnozy mogą:

Dodatkowo, nasi specjaliści zinterpretują wyniki Twoich badań . Mogą również przepisywać leki, zalecać zmiany stylu życia, takie jak dieta, ćwiczenia, zmniejszanie poziomu stresu i kontrolowanie masy ciała.

Nasi kardiolodzy profesjonalnie zaopiekują się Twoim sercem.

Umów wizytę
Kontakt
Masz pytania, potrzebujesz pomocy?
Umów się telefonicznie
Skorzystaj z formularza kontaktowego
Formularz kontaktowy