Ortopeda. Kto to taki?

21.12.2018

Często zdarza się, że kiedy już chcemy zadbać o swoje zdrowie, nie wiemy do jakiego specjalisty się udać. Dziś postanowiliśmy rozwiać wątpliwości, jakie wiążą się z wizytą u ortopedy. Kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza tej specjalności?
 
Zanim jednak przejdziemy do schorzeń, z jakimi najczęściej do poradni ortopedycznej zgłaszają się pacjenci, przyjrzymy się bliżej dwóm lekarzom.
 
Lek. Artur Dyhdalewicz w 2011 r. ukończył wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aktualnie odbywa szkolenie specjalizacyjne na Oddziale Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Zajmuje się leczeniem operacyjnym oraz zachowawczym chorób i urazów narządu ruchu. Regularnie uczestniczy w dodatkowych kursach i szkoleniach zwiększających jego kompetencje.
 
Na pytanie dlaczego wybrał ortopedię odpowiada:
„Wybrałem ortopedię, gdyż jako jedna z niewielu specjalizacji zabiegowych, daje możliwość pomocy pacjentom poprzez naprawę uszkodzeń, a niekoniecznie ich usuwanie. Ortopedia, w moim odczuciu jest połączeniem medycyny i mechaniki z wykorzystaniem najnowszych materiałów oraz innowacyjnych technologii. Zarówno medycyna jak i najnowsze odkrycia techniczne to jest coś, co zawsze mnie bardzo interesowało.”
 
A co najbardziej lubi w swojej pracy? Odpowiedź jest zaskakująco prosta:
„Najbardziej w pracy ortopedy lubię, pewnie jak każdy lekarz, uśmiech na ustach wyleczonego pacjenta. Ortopedia jest wdzięczną specjalizacją, ponieważ prawidłowa diagnoza, odpowiednio dobrane i właściwie przeprowadzone leczenie daje szybkie, a przede wszystkim widoczne gołym okiem efekty terapeutyczne.”
 
Na koniec ostatnia odpowiedź, która po części wyjaśni nam kim jest ortopeda i z jakim schorzeniami powinniśmy się do niego udać:
"Ortopeda jest lekarzem zajmującym się leczeniem wad i deformacji, a także uszkodzeń narządu ruchu. Do leczenia stosuje zarówno techniki zachowawcze, jak i operacyjne. Aby efekty pracy były jak najlepsze powinien tworzyć zgrany zespół z fizjoterapeutą oraz lekarzami innych specjalności."
 
Drugim specjalistą, jakiego chcieliśmy przedstawić jest lek. Michał Zankowicz. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuje się w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób i urazów narządu ruchu. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności praktyczne na licznych kursach i konferencjach. Jest osobą otwartą i kontaktową, a dobro pacjenta jest dla niego najważniejsze.
 
Zadaliśmy mu dokładnie takie same pytania. Jesteście ciekawi jakich udzielił odpowiedzi?
 
Dlaczego wybrał Pan ortopedię?
"W przeszłości intensywnie uprawiałem sport, a dokładnie koszykówkę. Jest to dość urazowa dyscyplina i niestety zdarzało mi się osobiście zmierzyć z trudami odniesionych kontuzji. Te doświadczenia uświadomiły mi ile pracy trzeba włożyć w leczenie układu ruchu. W trakcie mojej edukacji uznałem, że chciałbym pomagać innym z tego rodzaju problemami zdrowotnymi."
 
Co najbardziej lubi Pan w pracy ortopedy?
"Mimo znacznego postępu medycyny i obfitości dostępnych zaawansowanych narzędzi, najbardziej lubię w mojej pracy możliwość stosowania prostych rozwiązań, które również dają dobre rezultaty. Nie zawsze zabieg jest najlepszym wyjściem, a właściwie dobrane leczenie zachowawcze. Natomiast kiedy już jest konieczny jesteśmy w stanie szybko ocenić jego efekty."
 
Kim według Pana jest ortopeda?
"To osoba która chce dać swoim pacjentom jak największą sprawność i jakość życia poprzez prawidłowe leczenie schorzeń układu ruchu. Dodatkowo większość moich przyjaciół ortopedów to osoby otwarte i kontaktowe z dużym poczuciem humoru. Uważam, że te cechy umożliwiają budowanie dobrych relacji z pacjentami."
 
Ortopedzi Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Kolińskiego już pokrótce odpowiedzieli nam na pytanie kto i w jakim celu powinien wybrać się do poradni ortopedycznej. Przede wszystkim powinny to zrobić osoby, które cierpią na schorzenia układu ruchu. Co to dokładnie znaczy? Nic innego, jak wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje układu mięśniowo-szkieletowego, a także zmiany zwyrodnieniowe i deformacje w obrębie stawów.
 
Podsumowując – do ortopedy zgłaszamy się między innymi w przypadku:
- złamań
- skręceń
- zwichnięć
- bólów stawowych niewiadomego pochodzenia
- zmian zwyrodnieniowych stawów
- deformacji stawów (np. paluch koślawy, kolana szpotawe itp.)
 
Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?
Przede wszystkim należy wziąć ze sobą wszystkie badania, jakie mieliśmy do tej pory wykonane. Jeśli nie robiliśmy żadnych, to z pewnością nasz specjalista pokieruje na odpowiednie badania, pod warunkiem, że są one konieczne do dalszej diagnostyki. Ortopeda na wizycie zbiera obszerny wywiad z Pacjentem i wykonuje badanie manualne. Może poprosić o zdjęcie ubrania w celu wykonania dokładnego badania.
 
W Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym Kolińskiego dużą uwagę przywiązujemy do współpracy lekarza i fizjoterapeuty, dlatego jeśli ortopeda stwierdzi, że Pacjent wymaga zabiegów fizjoterapeutycznych z pewnością pokieruje go do odpowiedniego terapeuty.
 
Chcemy żeby Pacjent w naszym Centrum był otoczony kompleksową opieką, bo wierzymy, że tylko holistyczna terapia przyczynia się do wyleczenia Pacjenta.