Pinoterapia... co to właściwie jest?

23.05.2019

Pinoterapia to metoda stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego, która wykorzystuje techniki akupresury, refleksoterapii, terapii manualnej i różnych technik masażu. Terapia ma na celu zniesienie „napięć” ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego w celu uruchomienia fizjologicznych procesów samonaprawy organizmu.

Ta metoda leczenia bazuje na zjawisku piezoelektrycznym. W skrócie: chodzi o to, że pod wpływem przyłożonej siły lub naprężeń mechanicznych w materiałach piezoelektrycznych powstaje różnica potencjałów, czyli polaryzacja ładunków elektrycznych.

Ciekłe kryształy tkankowe, obserwowane w układzie mięśniowo - powięziowym, mają również właściwości piezoelektryczne. Kiedy zostaną poddane naprężeniu (np. pinem) wytwarzają pole elektryczne i w takiej sytuacji w krysztale piezoelektrycznym dokona się odkształcenie strukturalne.

Zabiegi wykonuje się na powierzchni skóry za pomocą specjalnych narzędzi: pinów i katów. Pomimo groźnie wyglądających „narzędzi”, w trakcie terapii nie dochodzi do uszkodzenia skóry.

Wykorzystując pinoterapię możemy z powodzeniem wpływać na wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe zarówno w przebiegu przewlekłych schorzeń (np. choroba zwyrodnieniowa), jak i ostrych urazów, wspomagając leczenie przeciwzapalne działając na okoliczne tkanki.