ortopeda

Ortopeda. Kto to taki?

Często zdarza się, że kiedy już chcemy zadbać o swoje zdrowie, nie wiemy do jakiego specjalisty się udać. Dziś postanowiliśmy rozwiać wątpliwości, jakie wiążą się z wizytą u ortopedy. Kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza tej specjalności?

Zanim jednak przejdziemy do schorzeń, z jakimi najczęściej do poradni ortopedycznej zgłaszają się pacjenci, przyjrzymy się bliżej dwóm lekarzom.

Czytaj więcej
ruch

Dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch?

Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia ruchu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to banalnie proste. Według Newtona i innych fizyków ruch to zmiana położenia ciała odbywająca się w czasie, względem określonego układu odniesienia, uznanego za nieruchomy.

Zdolność poruszania się posiada każda istota żywa, nawet rośliny. A co to oznacza? Nic innego jak to, że jeśli się nie ruszasz, to znaczy, że nie żyjesz!

RUCH = ŻYCIE

Czytaj więcej
metoda Vojty

Metoda Vojty - Q&A, czyli pytania i odpowiedzi

1. Jak w praktyce wygląda stosowanie metody Vojty?

W celu stosowania skutecznej terapii konieczna jest współpraca rodziców wraz z terapeutą. Rodzice podczas terapii uczą się ćwiczeń, co zazwyczaj wychodzi im z jak najlepszym powodzeniem. Terapeuta uczy rodziców ćwiczeń, z którymi na pewno poradzą sobie w domu. Od rodziców nie wymaga się prowadzenia ćwiczeń w sposób perfekcyjny.

2. Czy terapia metodą Vojty może boleć?

Czytaj więcej
uraz, gojenie tkanek, rehabilitacja

Uraz. I co dalej?

Organizm człowieka codziennie jest poddawany obciążeniom, które wynikają z naszej naturalnej potrzeby ruchu. Często jesteśmy narażeni na dodatkowe obciążenia z racji wykonywanego zawodu czy dodatkowych aktywności sportowych. Często w wyniku nałożenia na organizm zbyt dużych obciążeń dochodzi do urazów. Skupmy się na urazach narządu ruchu, a dokładniej na urazach tkanek miękkich.

Czytaj więcej

Przepuklina dysku międzykręgowego - czy to koniec świata?

Na wstępie warto byłoby wyjaśnić czym jest dysk międzykręgowy oraz przepuklina kręgosłupa i dlaczego większość osób traktuje ją jak wyrok skazujący na kalectwo do końca życia.
Krążek międzykręgowy, zwany potocznie „dyskiem”, zbudowany jest z pierścienia włóknistego, leżącego na zewnątrz oraz leżącego centralnie jądra miażdżystego. No dobrze. Ale po co on właściwie jest? Jaka jest jego rola w naszym organizmie?

Czytaj więcej

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty?

Urazy niszczą strukturę tkanki i zaburzają jej funkcjonalność. Każda tkanka odznacza się...

Czytaj więcej