ortopeda

ortopeda

zdjęcie profilowe: 
Fizjoterapia Łódź
autor: 
skrócony opis: 
Jestem magistrem fizjoterapii. Tytuł zdobyłam na Politechnice Opolskiej kończąc pięć lat studiów na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Zajmuję się terapią osób dorosłych. W swojej pracy staram się podchodzić do każdego Pacjenta indywidualnie i wykorzystuję do tego doświadczenie zdobyte podczas kursów.

Często zdarza się, że kiedy już chcemy zadbać o swoje zdrowie, nie wiemy do jakiego specjalisty się udać. Dziś postanowiliśmy rozwiać wątpliwości, jakie wiążą się z wizytą u ortopedy. Kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza tej specjalności?

Często zdarza się, że kiedy już chcemy zadbać o swoje zdrowie, nie wiemy do jakiego specjalisty się udać. Dziś postanowiliśmy rozwiać wątpliwości, jakie wiążą się z wizytą u ortopedy. Kiedy powinniśmy wybrać się do lekarza tej specjalności?

Zanim jednak przejdziemy do schorzeń, z jakimi najczęściej do poradni ortopedycznej zgłaszają się pacjenci, przyjrzymy się bliżej dwóm lekarzom.

Lek. Artur Dyhdalewicz w 2011 r. ukończył wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aktualnie odbywa szkolenie specjalizacyjne na Oddziale Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Zajmuje się leczeniem operacyjnym oraz zachowawczym chorób i urazów narządu ruchu. Regularnie uczestniczy w dodatkowych kursach i szkoleniach zwiększających jego kompetencje.

Na pytanie dlaczego wybrał ortopedię odpowiada:
„Wybrałem ortopedię, gdyż jako jedna z niewielu specjalizacji zabiegowych, daje możliwość pomocy pacjentom poprzez naprawę uszkodzeń, a niekoniecznie ich usuwanie.
Ortopedia, w moim odczuciu jest połączeniem medycyny i mechaniki z wykorzystaniem najnowszych materiałów oraz innowacyjnych technologii. Zarówno medycyna jak i najnowsze odkrycia techniczne to jest coś, co zawsze mnie bardzo interesowało.”

A co najbardziej lubi w swojej pracy? Odpowiedź jest zaskakująco prosta:
„Najbardziej w pracy ortopedy lubię, pewnie jak każdy lekarz, uśmiech na ustach wyleczonego pacjenta.
Ortopedia jest wdzięczną specjalizacją, ponieważ prawidłowa diagnoza, odpowiednio dobrane i właściwie przeprowadzone leczenie daje szybkie, a przede wszystkim widoczne gołym okiem efekty terapeutyczne”

Na koniec ostatnia odpowiedź, która po części wyjaśni nam kim jest ortopeda i z jakim schorzeniami powinniśmy się do niego udać:
"Ortopeda jest lekarzem zajmującym się leczeniem wad i deformacji, a także uszkodzeń narządu ruchu. Do leczenia stosuje zarówno techniki zachowawcze, jak i operacyjne.
Aby efekty pracy były jak najlepsze powinien tworzyć zgrany zespół z fizjoterapeutą oraz lekarzami innych specjalności."

Drugim specjalistą, jakiego chcieliśmy przedstawić jest lek. Michał Zankowicz. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuje się w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób i urazów narządu ruchu. Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności praktyczne na licznych kursach i konferencjach. Jest osobą otwartą i kontaktową, a dobro pacjenta jest dla niego najważniejsze.

Zadaliśmy mu dokładnie takie same pytania. Jesteście ciekawi jakich udzielił odpowiedzi?

1. Dlaczego wybrał Pan ortopedię?
"W przeszłości intensywnie uprawiałem sport, a dokładnie koszykówkę. Jest to dość urazowa dyscyplina i niestety zdarzało mi się osobiście zmierzyć z trudami odniesionych kontuzji. Te doświadczenia uświadomiły mi ile pracy trzeba włożyć w leczenie układu ruchu. W trakcie mojej edukacji uznałem, że chciałbym pomagać innym z tego rodzaju problemami zdrowotnymi."

2. Co najbardziej lubi Pan w pracy ortopedy?
"Mimo znacznego postępu medycyny i obfitości dostępnych zaawansowanych narzędzi, najbardziej lubię w mojej pracy możliwość stosowania prostych rozwiązań, które również dają dobre rezultaty. Nie zawsze zabieg jest najlepszym wyjściem, a właściwie dobrane leczenie zachowawcze. Natomiast kiedy już jest konieczny jesteśmy w stanie szybko ocenić jego efekty."

3. Kim według Pana jest ortopeda?
"To osoba która chce dać swoim pacjentom jak największą sprawność i jakość życia poprzez prawidłowe leczenie schorzeń układu ruchu. Dodatkowo większość moich przyjaciół ortopedów to osoby otwarte i kontaktowe z dużym poczuciem humoru. Uważam, że te cechy umożliwiają budowanie dobrych relacji z pacjentami."

Ortopedzi Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Kolińskiego już pokrótce odpowiedzieli nam na pytanie kto i w jakim celu powinien wybrać się do poradni ortopedycznej.
Przede wszystkim powinny to zrobić osoby, które cierpią na schorzenia układu ruchu. Co to dokładnie znaczy? Nic innego, jak wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje układu mięśniowo-szkieletowego, a także zmiany zwyrodnieniowe i deformacje w obrębie stawów.

Podsumowując – do ortopedy zgłaszamy się między innymi w przypadku:
- złamań
- skręceń
- zwichnięć
- bólów stawowych niewiadomego pochodzenia
- zmian zwyrodnieniowych stawów
- deformacji stawów (np. paluch koślawy, kolana szpotawe itp.)

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?
Przede wszystkim należy wziąć ze sobą wszystkie badania, jakie mieliśmy do tej pory wykonane. Jeśli nie robiliśmy żadnych, to z pewnością nasz specjalista pokieruje na odpowiednie badania, pod warunkiem, że są one konieczne do dalszej diagnostyki.
Ortopeda na wizycie zbiera obszerny wywiad z Pacjentem i wykonuje badanie manualne. Może poprosić o zdjęcie ubrania w celu wykonania dokładnego badania.

W Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym Kolińskiego dużą uwagę przywiązujemy do współpracy lekarza i fizjoterapeuty, dlatego jeśli ortopeda stwierdzi, że Pacjent wymaga zabiegów fizjoterapeutycznych z pewnością pokieruje go do odpowiedniego terapeuty.

Chcemy żeby Pacjent w naszym Centrum był otoczony kompleksową opieką, bo wierzymy, że tylko holistyczna terapia przyczynia się do wyleczenia Pacjenta.

autor: 

Dokumenty do pobrania

Galeria zdjęć

Kontakt

Kolińskiego 27
91-849 Łódź

502 354 808
502 835 403

kontakt@kolinskiego.pl

Godziny otwarcia

PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PIĄTEK
SO, ND

1200 - 1900
0900 - 1600
1000 - 1800
1200 - 1900
1000 - 1700
nieczynne

Istnieje możliwość umawiania wizyt
poza godzinami pracy przychodni

Śledź nas

Ważne informacje

Polityka prywatności (cookies)
Dane przychodni