kiedy udać się do fizjoterapeuty


zdjęcie profilowe: 
Fizjoterapia Łódź
autor: 
skrócony opis: 
Jestem magistrem fizjoterapii. Tytuł zdobyłam na Politechnice Opolskiej kończąc pięć lat studiów na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Zajmuję się terapią osób dorosłych. W swojej pracy staram się podchodzić do każdego Pacjenta indywidualnie i wykorzystuję do tego doświadczenie zdobyte podczas kursów.

Zacznijmy od tego, co dzieje się z naszym organizmem po urazie. Uraz „to działanie na ustrój dowolnego czynnika (…) skutkujące powstaniem uszkodzeń w obrębie komórek, tkanek i narządów” (Wikipedia).

Urazy niszczą strukturę tkanki i zaburzają jej funkcjonalność. Każda tkanka odznacza się inną wytrzymałością. Tkanki bardziej napięte i te położone bliżej struktur kostnych są mniej odporne na działanie sił miażdżących i rozrywających. Skóra jest bardziej wytrzymała na rozciąganie niż tkanka podskórna lub tłuszczowa. Na skutek urazu komórki zostają zgniecione, naczynia krwionośne rozerwane. Krew z uszkodzonych naczyń przedostaje się do powstałych szczelin tkankowych – powstaje charakterystyczny dla stłuczenia krwiak.

W miejscu, w którym nastąpił uraz, niezależnie od tego, czy było to niewielkie stłuczenie, skręcenie czy złamanie, komórki tkanki powięziowej (fibroblasty) rozpoczynają produkcję kolagenu, którego zadaniem będzie usztywnienie tkanki, a co za tym idzie – jej ochrona podczas kolejnego urazu.
Nietrudno się domyślić, że tkanka usztywniona włóknami kolagenowymi, nie spełnia odpowiednio dobrze swojej funkcji. Powstaje w niej napięcie tkankowe, które przez powięzi w pobliżu może je przenosić w inne rejony naszego ciała. I tak na przykład skręcony, niewyleczony staw skokowy, może za kilka lat wywołać ból kolana. Im dłużej funkcjonujemy z takim patologicznym usztywnieniem tkanki tym więcej kompensacji wytwarza nasz organizm i tym trudniej będzie wyleczyć, czyli uelastycznić tkanki danego rejonu.
Dlatego tak ważna jest szybka wizyta u fizjoterapeuty po nawet niewielkim urazie. Ponadto fizjoterapeuta może poprawić krążenie np. przez pracę na przeponie, zastosować kinesiotaping jako terapię wspomagającą w celu szybszego wchłonięcia się krwiaka.

Możecie sobie wyobrazić, jakie spustoszenie w tkance wywołuje złamanie. Samo przerwanie ciągłości kości jest dla tkanki ogromną traumą, a biorąc pod uwagę fakt, że złamanie niejednokrotnie trzeba nastawić, zespolić, usztywnić (książkowy zrost trwa około 6 tygodni), to trudno się dziwić, że pacjent ma problem z powrotem do pełnej sprawności.
Praca z pacjentem powinna rozpocząć się właściwie od razu po złamaniu. Podczas gojenia istotną rolę odgrywa dobre ukrwienie, a tym samym odżywienie miejsca urazu. Można to zrobić nie pracując w miejscu objętym złamaniem.

Dlatego nie warto czekać i jeśli już przytrafi Wam się jakikolwiek uraz – skonsultujcie proces leczenia nie tylko z lekarzem, ale również z fizjoterapeutą.

autor: 

Dokumenty do pobrania

Galeria zdjęć

Kontakt

Kolińskiego 27
91-849 Łódź

502 354 808
502 835 403

kontakt@kolinskiego.pl

Godziny otwarcia

PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PIĄTEK
SO, ND

1200 - 1900
0900 - 1600
1000 - 1800
1200 - 1900
1000 - 1700
nieczynne

Istnieje możliwość umawiania wizyt
poza godzinami pracy przychodni

Śledź nas

Ważne informacje

Polityka prywatności (cookies)
Dane przychodni