ruch

ruch

zdjęcie profilowe: 
Fizjoterapia Łódź
autor: 
skrócony opis: 
Jestem magistrem fizjoterapii. Tytuł zdobyłam na Politechnice Opolskiej kończąc pięć lat studiów na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Zajmuję się terapią osób dorosłych. W swojej pracy staram się podchodzić do każdego Pacjenta indywidualnie i wykorzystuję do tego doświadczenie zdobyte podczas kursów.

W dzisiejszych czasach odpowiednia dawka ruchu potrzebna jest dzieciom jeszcze bardziej. Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach to często za mało.

Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia ruchu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to banalnie proste. Według Newtona i innych fizyków ruch to zmiana położenia ciała odbywająca się w czasie, względem określonego układu odniesienia, uznanego za nieruchomy.

Zdolność poruszania się posiada każda istota żywa, nawet rośliny. A co to oznacza? Nic innego jak to, że jeśli się nie ruszasz, to znaczy, że nie żyjesz!

RUCH = ŻYCIE

Jeśli przyjrzycie się dziecku, dajmy na to w wieku 3 miesięcy, będziecie mogli zaobserwować, jak wiele ruchów kończyn ono wykonuje. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Dlaczego właściwie dziecku potrzebny jest ruch?

Dzieci ciągle rosną. Żeby zachować odpowiednią funkcję staw musi mieć prawidłową strukturę. I odwrotnie – bez prawidłowej funkcji nie będzie odpowiedniej struktury. Spróbujmy troszkę łatwiej – skoro dziecko cały czas rośnie, rozwija się, to znaczy, że rosną również jego stawy, czyli kości, z których ten staw jest złożony. Jeśli dziecko nie będzie ruszać stawem, jego części składowe nie będą wiedziały do jakiej funkcji mają się dostosować podczas wzrostu.

„Każdej zmianie kształtu i funkcji kości, lub samej funkcji kości towarzyszą określone zmiany wewnętrznej budowy i wtórnie zmiana jej wytrzymałości” (Prawo Wolffa)

Ale spokojnie, większość dzieci się rusza. Nawet jeśli wydaje nam się, że siedzi przed komputerem czy telewizorem cały dzień. Potrzeba ruchu niejednokrotnie jest silniejsza i takie dziecko co chwilę zmienia pozycję, w jakiej siedzi.

Wróćmy jeszcze raz do prawa Wolffa. Układ kostny jest strukturą żywą, zdolną do wzrostu, adaptacji i naprawy. Prawo Wolffa dotyczy prawidłowego wzrostu kości. Tkanka kostna podlega mineralizacji, które postępuje wzdłuż linii sił mechanicznych działających na kość.

OBCIĄŻENIE TKANKI KOSTNEJ JEST JEDNYM Z GŁÓWNYCH CZYNNIKÓW STYMULUJĄCYCH JEJ TWORZENIE.
Wyeliminowanie tych sił prowadzi do zaniku kości. Skakanie czy bieganie dodatkowo stymulują kości do wzrostu.

Z tego wszystkiego wynika, że DZIECIOM RUCH POTRZEBNY JEST TO PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU.

W dzisiejszych czasach odpowiednia dawka ruchu potrzebna jest dzieciom jeszcze bardziej. Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach to często za mało.
Dlatego wychodzimy naprzeciw Państwa oczekiwaniom i rozpoczynamy cykl zajęć gimnastyki korekcyjnej, która ma na celu nie tylko skorygować wady postawy, ale przede wszystkim zachęcić dzieci do ruchu, aby rozwijały się prawidłowo.

autor: 

Dokumenty do pobrania

Galeria zdjęć

Kontakt

Kolińskiego 27
91-849 Łódź

502 354 808
502 835 403

kontakt@kolinskiego.pl

Godziny otwarcia

PONIEDZIAŁEK
WTOREK
ŚRODA
CZWARTEK
PIĄTEK
SO, ND

1200 - 1900
0900 - 1600
1000 - 1800
1200 - 1900
1000 - 1700
nieczynne

Istnieje możliwość umawiania wizyt
poza godzinami pracy przychodni

Śledź nas

Ważne informacje

Polityka prywatności (cookies)
Dane przychodni